UEP1V101MPD1TD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UEP1V101MPD1TD
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UEP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL