UEP2A101MHD1TN
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UEP2A101MHD1TN
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UEP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL