UHE1J561MHD6TN
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UHE1J561MHD6TN
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UHE
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 73 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.013 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.14 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL