UHW1A222MPD1TD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UHW1A222MPD1TD
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UHW
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.175 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL