UKL1A222KHD1TN
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UKL1A222KHD1TN
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UKL
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL