UPJ1J391MHD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPJ1J391MHD
Ratings -
Impedance 59 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.62 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL