UPJ2W4R7MHD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPJ2W4R7MHD
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 88 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL