UPM1A182MHD6
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPM1A182MHD6
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UPM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 44 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.42 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL