UPM1J181MHD6
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPM1J181MHD6
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 10 kHz
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL