UPW0J470MDH
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPW0J470MDH
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UPW
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 600 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL