UPW2V330MHH
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UPW2V330MHH
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UPW
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 256 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL