USP1H220MDD1TA
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: USP1H220MDD1TA
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series USP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 97.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL