USP1H3R3MDD1TE
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: USP1H3R3MDD1TE
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series USP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL