UUG1A222MNQ1ZD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUG1A222MNQ1ZD
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UUG
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.104 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD