UUG1H221MNQ1ZD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUG1H221MNQ1ZD
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD