UUH1V102MRQ1MS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUH1V102MRQ1MS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 701.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD