UUH1V471MNQ1MS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUH1V471MNQ1MS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD