UUJ2C680MNQ1ZD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUJ2C680MNQ1ZD
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UUJ
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD