UUJ2D330MNQ1ZD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUJ2D330MNQ1ZD
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 352 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 33UF 20% 200V SMD