UUJ2E470MRQ6ZD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUJ2E470MRQ6ZD
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UUJ
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 448 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD