UUJ2G330MRQ1MS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUJ2G330MRQ1MS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 256 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD