UUL1HR33MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UUL1HR33MCL1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UUL
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD