UVP1E4R7MDD1TA
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UVP1E4R7MDD1TA
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series UVP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL