UVR1H100MDD6
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UVR1H100MDD6
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 120 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL