UWJ1HR33MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UWJ1HR33MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UWJ
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.2 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD