UZD0J220MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UZD0J220MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UZD
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD