UZD0J470MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UZD0J470MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UZD
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 67.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD