UZD1E5R6MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UZD1E5R6MCL1GB
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 5.6 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 5.6UF 20% 25V SMD