UZE1C4R7MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UZE1C4R7MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UZE
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.156" (3.95mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD