UZP1C100MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: UZP1C100MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UZP
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 34.5 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD