R1524S085B-E2-FE
R1524S085B-E2-FE
  • Manufacturer: Nisshinbo Micro Devices Inc.
  • CONEVO NO: R1524S085B-E2-FE
  • Package: 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1524x
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 8.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 6.8 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package 6-HSOP-J
Base Product Number R1524
RoHS Status RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP-J