P01-12E-2A
  • Manufacturer: NKK Switches
  • CONEVO NO: P01-12E-2A
  • Package: Bulk
RoHS RoHS
Type Incandescent
Current 50mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 12V
Features -
Lens Size 16.20mm x 16.00mm
Lamp Color Yellow
Lens Color Yellow
Lens Style Rectangle with Flat Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency Diffused
Termination Style -
Wavelength - Peak -
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Square
Millicandela Rating -
Panel Cutout Dimensions 0.76" x 0.76" (19.30mm x 19.30mm)
INCAND PANEL INDICATOR YLW 12V