| Parameters | |
|---|---|
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 120mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 40 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package | SOT-323 |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |