| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Diode Type | Standard - Single |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 35V |
| Current - Max | 100 mA |
| Capacitance @ Vr, F | 1pF @ 20V, 1MHz |
| Resistance @ If, F | 700mOhm @ 5mA, 200MHz |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) |