MPC561CVR40
MPC561CVR40
  • Manufacturer: NXP Semiconductors
  • CONEVO NO: MPC561CVR40
  • Package: 388-BBGA
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor PowerPC
Core Size 32-Bit
Speed 40MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 2.7V
Data Converters A/D 32x10b SAR
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 388-BBGA
Supplier Device Package 388-PBGA (27x27)
Other Names 2156-MPC561CVR40
Standard Package 1
PowerPC - Microcontroller IC 32-Bit 40MHz ROMless 388-PBGA (27x27)