| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Diode Type | PIN - 1 Pair Common Cathode |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Current - Max | 50 mA |
| Capacitance @ Vr, F | 0.5pF @ 5V, 1MHz |
| Resistance @ If, F | 5Ohm @ 10mA, 100MHz |
| Power Dissipation (Max) | 250 mW |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) |
| Base Product Number | BAP50 |