| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | 5.5GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 3.3dB @ 500MHz |
| Gain | - |
| Power - Max | 1W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 70mA, 10V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Base Product Number | BFQ19 |