| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | 5GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 3.5dB @ 800MHz |
| Gain | - |
| Power - Max | 500mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 50mA, 9V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) |
| Base Product Number | BFR10 |