BUK98150-55A,135
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT-223
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: BUK98150-55A,135
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 137mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.3 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 320 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)