I74F164D,112
I74F164D,112
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: I74F164D,112
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Logic Type Shift Register
Output Type Push-Pull
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Function Serial to Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)