LD6806F/16H,115
LD6806F/16H,115
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: LD6806F/16H,115
  • Package: 6-XFDFN
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Current - Supply (Max) 250 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN
Supplier Device Package 6-XSON, SOT886 (1.45x1)
Base Product Number LD680
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-XSON, SOT886 (1.45x1)