LPC1768FET100Y
LPC1768FET100Y
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: LPC1768FET100Y
  • Package: 100-TFBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series LPC17xx
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 100MHz
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 70
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TFBGA
Supplier Device Package 100-TFBGA (9x9)
Base Product Number LPC1768
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935291036518
Standard Package 1,000
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9)