MC10XSD200FK
MC10XSD200FK
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MC10XSD200FK
  • Package: 23-PowerQFN
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface SPI
Voltage - Load 8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Current - Output (Max) 6A
Rds On (Typ) 10mOhm
Input Type -
Features Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 23-PQFN (12x12)
Package / Case 23-PowerQFN
Base Product Number MC10XSD200
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 840
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 6A 23-PQFN (12x12)