MC33HB2000FK557
MC33HB2000FK557
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MC33HB2000FK557
  • Package: 32-PowerQFN
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Half Bridge
Applications DC Motors, General Purpose
Interface Logic, PWM, SPI
Load Type Inductive
Technology Power MOSFET
Rds On (Typ) 235mOhm LS + HS (Max)
Current - Output / Channel 3A
Current - Peak Output 16A
Voltage - Supply 3.3V ~ 5V
Voltage - Load 5V ~ 28V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)