MC7448VS1420LD
MC7448VS1420LD
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MC7448VS1420LD
  • Package: 360-CLGA, FCCLGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MPC74xx
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor PowerPC G4
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 1.42GHz
Co-Processors/DSP Multimedia; SIMD
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 1.5V, 1.8V, 2.5V
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 360-CLGA, FCCLGA
Supplier Device Package 360-FCCLGA (25x25)
Additional Interfaces -
Base Product Number MC744
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A001A3
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 44
PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.42GHz 360-FCCLGA (25x25)