MCF5271CVM100J
MCF5271CVM100J
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MCF5271CVM100J
  • Package: 196-LBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MCF527x
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor Coldfire V2
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 100MHz
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, WDT
Number of I/O 61
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 196-LBGA
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Base Product Number MCF5271
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A002A1 FRE
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 126
Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz ROMless 196-LBGA (15x15)