MCIMX27VJP4A
MCIMX27VJP4A
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MCIMX27VJP4A
  • Package: 404-LFBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series i.MX27
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor ARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 400MHz
Co-Processors/DSP Security; SAHARAH2
RAM Controllers DDR
Graphics Acceleration Yes
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Ethernet 10/100Mbps (1)
SATA -
USB USB 2.0 + PHY (3)
Voltage - I/O 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)