MCIMX6U5DVM10AB
MCIMX6U5DVM10AB
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MCIMX6U5DVM10AB
  • Package: 624-LFBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series i.MX6DL
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit
Speed 1.0GHz
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration Yes
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
SATA -
USB USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 624-LFBGA
Supplier Device Package 624-MAPBGA (21x21)
Additional Interfaces CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Base Product Number MCIMX6
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 300
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6DL 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-MAPBGA (21x21)