MPC5200BV400
MPC5200BV400
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MPC5200BV400
  • Package: 272-BBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series MPC52xx
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor PowerPC G2_LE
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 400MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers DDR, SDRAM
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet 10/100Mbps (1)
SATA -
USB USB 1.1 (2)
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 272-BBGA
Supplier Device Package 272-PBGA (27x27)
Additional Interfaces AC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Base Product Number MPC5200
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A991B4B
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935321162557
Standard Package 40
PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 272-PBGA (27x27)