MPC745BPX350LE
MPC745BPX350LE
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • CONEVO NO: MPC745BPX350LE
  • Package: 255-BBGA, FCBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Security Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 255-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package 255-FCPBGA (21x21)
Additional Interfaces -
Base Product Number MPC74
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 935309528557
Standard Package 60
Mfr NXP USA Inc.
Series MPC7xx
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor PowerPC
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 350MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers -
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
PowerPC Microprocessor IC MPC7xx 1 Core, 32-Bit 350MHz 255-FCPBGA (21x21)